e-fatura negrum

Kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip, elektronik ortamda hazırlanan, fiziksel saklama alanı ile arşivleme ihtiyacı ve kaybolma riski olmayan, geriye dönük fatura sorgulama ve inceleme işlemlerinin yapılabildiği, böylece muhasebe işlemlerinizi ve nakit yönetiminizi kolaylaştırarak operasyonel maliyetlerinizi düşüren ve çevreyi koruyan bir üründür

Çoklu Tasarım Desteği

Fatura XSLT tasarımlarına ait 1’den fazla tasarım oluşturabilir, fatura aşamasında istediğiniz XSLT tasarımını seçerek fatura gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.

Taslak Fatura ve Arşivleme

Faturalarınızı alıcısına göndermeden önce taslak olarak kaydedebilir, gerekli güncellemeleri tamamladıktan sonra gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Arşivleme özelliği ile faturalarınızı arşivleyerek kolay raporlama imkanı kazanabilirsiniz.

Gelişmiş Filtre ve Raporlama

Sistem üzerinde oluşturulan kayıtlarınızın pdf veya xml dosyası olarak indirilmesini sağlayabilir, karşı alıcıya fatura gönderim işlemleri veya fatura yükleme seçenekleriyle işlemlerinizde hız kazanabilirsiniz. Negrum üzerinde yer alan gelişmiş filtreleme özellikleri ile faturalarınıza ait filtreleme yaparak, raporlama imkanlarından faydalanabilirsiniz.

İçeri Aktarma

Adınıza kesilen alış faturalarını tek tuşla içeri alın. Cari detayı, Ödeme detayı, Stok, adet, fiyat vs gibi tüm fatura içeriğini kendi muhasebenize entegre edin. Zaman ve iş yükünden tasarruf edin.

Kullanımı Kolay & Bulut Altyapısı

e-Fatura süreçlerinizi, gelişmiş, kullanımı kolay ve bulut tabanlı portal üzerinden yöneterek, bulut alt yapısı sayesinde istediğiniz her yerden ve zaman bağımsız faturalarınıza erişebilirsiniz.

Bildirim Alt Yapısı

e-Fatura uygulamanızda gelen belgeleriniz için belirlediğiniz mail adreslerine otomatik email gönderilmesini sağlayarak işlem kontrollerinizde hız kazanabilirsiniz.

Maliyet ve Zaman Avantajı

Dijital ortamda saklanan, arşivlenen faturalarınız için iş yükü, saklama, dağıtım, baskı maliyetlerinden kurtularak, faturalama süreçlerinizi hızlandırarak operasyonel kazanımlarla zamandan da tasarruf sağlayabilirsiniz.

Güvenlik

Tam kapsamlı Felaketten Kurtarma Merkezi ve Turkcell Veri Merkezi güvencesi ile hizmet verilen mükelleflerin verileri yedeklenmekte, olası bir felaket durumunda veri güvenliği sağlanmakta ve kaybı önlenmektedir.

Gelişmiş Yetkilendirme

Firma süreçlerinizin işletilmesinde sorumlu çalışanlarınız için sınırsız sayıda kullanıcı tanımlayarak, alt kullanıcı yönetim süreçlerinizi tasarlayabilirsiniz.

e-Fatura Mevzuatlarına Uygunluk ve Hızlı Adaptasyon

e-Fatura hizmeti ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB’in) sistemleri üzerinden, belirlenen standartlara ve formata uygun fatura alıp gönderebilirsiniz. Sürekli yenilenen mevzuatsal yeniliklere, değişikliklere hızla adapte olarak eş zamanlı sistemsel güncellemelerin yüklenmesiyle, sürece hızlı adapte olup işlemlerinizi hızla gerçekleştirebileceksiniz.

Kullanım Detay Bilgileri

Fatura kullanım bilgilerinize ait aylık, toplam ve kalan kullanım verilerinizi ve sözleşmelerinize ait aşım, başlangıç tarihi, kullanım miktarı gibi detay bilgileri de portal üzerinden takip edebilirsiniz.

E-Fatura Kontör Fiyatları

Adet / Birim Fiyate-Fatura Birim Fiyat (Liste Fiyatı)
(KDV Hariç)
0 – 999 adet₺1,00
1.000 – 4.999 adet₺0,90
5.000 – 9.999 adet₺0,70

 

Tablolarda yer alan fiyatlara KDV dahil değildir. KDV oranı %18’dir.

Alınan kontörler 24 ay geçerlidir.

e-Fatura’da gelen ve giden her bir Fatura için 1 kontör, e-Arşiv Fatura’da giden her bir Fatura için 1 kontör düşmektedir.

e-Defter çözümünde, 60 satır = 1 sayfa’ya eşittir. Her bir sayfada 1 kontör harcanmaktadır. 

e-Arşiv Fatura, e-Defter, e-Bilet, e-SMM ve e-MM birim fiyatları e-Fatura birim fiyatların yarısı, e-İrsaliye birim fiyatları e-Fatura ile aynı tutardadır.

e-Fatura taahhütsüz birim fiyat KDV hariç 2,89 TL’dir.

Turkcell e-Dönüşüm çözümleri 24 Ay Taahhütlü Kullandığın Kadar Modeline* göre faturalanmaktadır.

(*): Aylık kullanım miktarı, toplam alınan miktarın baremine karşılık gelen birim fiyat ile çarpılarak KDV dahil olarak 24 boyunca faturalanır. Örneğin: 3.000 kontör e-Fatura alımında, bu bareme karşılık gelen 0,50 TL, 24 ay boyunca sabitlenir. Müşterimizin ilk ayki kullanımı 100 kontör ise 100*0,50 TL + KDV, 2. Ay 500 kontör ise 500*0,50 TL + KDV olarak alınan kontörler bitene kadar veya 24 ay boyunca e-Şirket faturası çıkar.

24 ay dolmadan kontör bitiminde hizmet sonlandırılmaz, yeniden alım yapılmalıdır. İlgili ay içerisindeki aşım kullanımı sabitlenen birim fiyatın %30 fazlasıyla ay sonunda faturalanır. İlgili ay bitmeden yeni alımlarda, aşım adeti yeni alımdan düşer, ayrıca aşım faturası çıkmaz.

24 ay sonunda kullanılmayan kontörler sıfırlanır ve sabitlenen birim fiyat üzerinden 24. ayki faturaya yansıtılr.  

İptal durumunda müşteriye sağlanan fayda ve kalan kontör bedeli kıyaslamasına göre, müşteri lehine olacak şekilde cayma koşulu işletilir. 

Yüksek kontör adeti için müşteriye özel fiyat verilebilmektedir.

Çözüm iptal talebi ilgili Turkcell müşteri yöneticisine ya da çağrı merkezlerimize yapılmalıdır.

 

E-Fatura Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

E-Fatura Nedir?

Dijital dönüşümle birlikte tüm iş süreçlerinin dijital ortama taşınması E-Fatura sistemini ortaya çıkarmıştır. E-Fatura, formatı ve kapsamı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen ve işlemlerin Gelir İdaresi Başkanlığı formatı üzerinden gerçekleştiği dijital bir fatura uygulamasıdır. Tüm faturalama süreçleri elektronik ortamda yürütülür ve dilediğiniz an faturalarına ulaşma imkanı sunar. E-Fatura ile kağıt israfı ve maliyetler en aza iner. Bu nedenle E-Fatura, son derece doğa dostu bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

E-Fatura Nasıl Oluşturulur?

E-Fatura; GİB tarafından onaylanmış özel entegratör ve işletmenizin bağlı olduğu bilgi işlem sistemi ile GİB’i birbirine entegre edebilmenizi sağlayacak Entegrasyon Yöntemi ile oluşturulabilir.

E-Fatura Nasıl Kullanılır?

E-Fatura uygulamasını kullanmak için öncelikle mali mühre ihtiyacınız vardır. Mali mühür, E-Fatura işlemleri için kullanılması Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu tutulan bir elektronik mühürdür. TÜBİTAK’a bağlı olan Kamu Sertifikasyon Merkezi internet sitesi üzerinden mali mühür için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra GİB’in sunduğu E-Fatura canlı ortam başvuru formunu doldurarak elektronik fatura kullanmak istediğinizi bildirmeniz gerekir. Son olarak elektronik faturalarınızı oluşturabilmeniz, gönderimini ve alımını sağlayabilmeniz için hesabınızın aktivasyonunuzun gerçekleştirilmesi gerekir. Seçtiğiniz kullanım yöntemine göre hesabınızı mali mühür ile aktif ederek kullanabilir ve E-Fatura uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-Fatura Mükellefleri Kimlerdir?

E-Fatura uygulamasının sağladığı avantajlardan yararlanmak isteyen herkes E-Fatura kullanıcısı olabilir. Fakat E-Fatura sistemine geçmesi zorunlu tutulan mükellefler de vardır.

  • 2020 ve takip eden yıllara ait brüt satış gelirleri 5 milyon ve üzeri olan firmalar E-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

E-Fatura Nasıl Görüntülenir?

E-Fatura görüntüleme işlemini ebelge.gib.gov.tr üzerinden Fatura Görüntüleyici programını bilgisayarınıza indirerek gerçekleştirebilirsiniz. Programın bilgisayara kurulumunun ardından E-Fatura görüntüleyiciyi açarak bilgisayarınızda bulunan E-Fatura XML’sini seçerek görüntüleyebilirsiniz.

E-Fatura iptali nasıl gerçekleşir?

E-Fatura’nın iptal edilmesi, Ticari E-Fatura ve Temel E-Fatura olmak üzere fatura türüne göre değişiklik gösterir. E-Faturalar, faturayı gönderen kişi ya da kurum tarafından iptal edilemezler. E-faturaları iptal edebilmek için, faturanın gönderildiği kişi ya da kurumun e-faturayı reddetmesi gereklidir. Alıcı E-Faturayı reddettikten sonra ilgili fatura, E-Fatura İptal Portalı üzerinden kolaylıkla iptal edilebilir.

Geriye Dönük E-Fatura Kesilir Mi?

VUK 231’inci maddesine göre; E-Fatura, malın teslimi ya da hizmetin yapıldığı tarihten itibaren en fazla 7 gün içinde düzenlenmelidir. Kısaca, işlemin gerçekleştiği günü takip eden günden itibaren yedinci günün mesai saati bitimine kadar E-Fatura işlemi gerçekleştirilebilir.