Negrum Ön Muhasebe

Ön Muhasebe Nedir?

İşletmenizin sürdürülebilir yönetimi için gelir gider takibinin önemi çok büyüktür. Gelir gider takibinin detaylarına baktığımızda ise tahsilatlar ve ödemeler gelir. Müşterilerinizden alacağınız tahsilat ve tedarikçilerinize yapacağınız ödeme takibi (cari hesap takibi) için de alış-satış faturaları takibi ortaya çıkar.

İşletmenin sürdürülebilir yönetimi için fatura kesilme aşamasından tahsilat adımına, alış faturalarının işlenmesinden ödeme adımına, ürünlerin stok takibine, işletmedeki nakit akışına varıncaya dek tüm bu işlemlerin kayıt altına alınması sürecine ön muhasebe diyebiliriz. Bu denli hayati işlemleri de hatasız gerçekleştirebilmek için kaliteli ve uygun fiyatlı ön muhasebe programi kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Ödeme ve tahsilat takibi, kasa banka hesapları takibi, masraf takibi gibi işlemler ön muhasebenin temel özelliklerini oluşturur. Bu işin şirketin içinde, şirket sahibi ya da görevlendirdiği kişi tarafından yapılması gereklidir. Tüm bu süreci işletmenin ön muhasebe süreci olarak düşünebilirsiniz.

Ön muhasebede işletmelere düşen konular neler?

  • Online Teknik Servis Ve Takip Sistemi
  • E-Arşiv Ücretsiz Entegrasyonu
  • Akıllı Teklif Sistemi
  • Fatura Kesme: Alım/Satım işlerinin belgelenmesi
  • Cari Hesap Takibi: Müşteri veya tedarikçiden alacak/borç takibi.
  • Kasa Hesap Takibi: İşletmenin nakit olarak bulundurduğu paranın takibi.
  • Banka Hesap Takibi: Bankaya yatırılan, bankadan çekilen, bankaya yapılan havalelerin kaydı ve takibi.
  • Stok Takibi: Mal stoğunun takibi
  • Çek/Senet Takibi: Çek veya senetle yapılan ödemelerin kayıtlarının tutulması

Ön muhasebe nasıl yapılır?


Genç ve küçük işletmelerde tüm bu işlemleri işletme sahibi yapmayı tercih edebilir. Gelişmiş işletmelerde ise daha çok ön muhasebe kayıtları için ön muhasebe elemanı işe alınır. Elle yapılan kayıtlarda Excel yardımıyla kayıtlar elektronik ortamda tutulur. Tüm bu işlemlerin düzenli ve hatasız olması şirket için büyük önem taşır. Yanlış fatura kesimi, hatalı vergi hesaplanması gibi durumlarda şirket mali zarara uğrayabilir veya şirkete ceza kesilebilir.

Eksik veri kaydı, kayıtlarda kayma gibi Excel dosyalarında elle yapılabilecek hataların önüne geçmek ve ön muhasebe işlemlerine fazladan zaman ayırmamak için işletmenizdeki bir ön muhasebe elemanıymış gibi çalışabileceğiniz Negrum yazılımı, tüm finansal işlemeleriniz için bir ara yüz sunar. Bu ara yüz aracılığıyla Excel’le uğraşmaya gerek kalmadan ön muhasebe kapsamındaki tüm işlemler kolaylıkla, daha az vakit ve daha az bütçeyle Türkiye mevzuatına uygun şekilde gerçekleştirilebilir.