stok takibi nasıl yapılır

Stok takibi ya da bir diğer adı ile envanter yönetimi eldeki verilerin geçmişe ve geleceğe dönük olarak takip edilerek yönetilmesidir. Günümüzde birçok e-ticaret firması bu konunun üzerinde doğru bir şekilde durmasa da hem dalgalı bir kur yapısına sahip olmamız hem de gümrük sorunları gibi nedenler stok takibinin hayati bir öneme sahip olduğunu göstermek açısından oldukça önemlidir. Ülkemiz ham madde ve de nihai ürün açısından birçok üründe dışa bağımlı durumdadır. Bu nedenle dün sadece 5 liraya mal edebildiğiniz bir malzeme ertesi gün yaşanabilecek bir döviz dalgası nedeni ile 6 lira olabilecek bu da ürün maliyetinin bir anda % 20 oranında artmasını sağlayacaktır. Yaşanan maliyet artışı ürün fiyatına kısa sürede yansıtılamadığında ise bu süreçte gerçekleşen her satış aslında zarar ediyor olduğunuz anlamına gelir.

Stok Takibi Nasıl Yapılır

Stok takibi yapmanın en ideal yolu bunun için özel olarak hazırlanmış programlar kullanmaktır. Günümüzde birçok muhasebe programının stok takip modülü de bulunmaktadır. Bu sayede bir ürün satıldığında faturası kesilir ve otomatik bir şekilde stoktan düşülmüş olur. Böylece deponuzda yer alan ürün miktarını ekranınızdan takip edebilir, ihtiyaçlarınızı erken tespit ederek bir adım öne geçebilirsiniz.

Stok Yönetiminin İşletmeler İçin Önemi

Başarılı bir işletme işletmenin kendi içerisindeki düzenin doğru bir şekilde sağlanması ile başlar. Gerek normal gerekse e-ticaret işletmeleri düzenli bir iş alanına sahip olmalı ve de sorunsuz bir şekilde akışı sağlayabilmelidir. İşletme kurmak kolaydır ancak sorunsuz bir işletme kurmak hiç de kolay değildir. Günümüzde işletmeler öncelikle pazarlamaya ağırlık vererek ürün satımını arttırmaya yönelmiş olsalar da kullanıcılar ile yaşanabilecek stok kaynaklı sorunlar sahip olunan itibarın kısa sürede bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle profesyonel stok yönetimi ve de profesyonel halkla ilişkiler kurumları en az pazarlama kadar önemlidir. Stok yönetimi aynı zamanda enflasyona oranla avantaj elde etmenizi ve ürün başına birim maliyetinizi düşürmenizi sağlar. Bu da rakiplerinizden daha ucuz fiyat verebilmeniz demektir.

Negrumu ücretsiz 14 gün boyunca kullanmanın tam zamanı.