ücretsiz e-arşiv

Zorunlu E-Arşiv Faturaya Geçiş Nedir ?

Bu yazımızda daha önce günlük 5000 TL/30.000 TL limitini aşanların kesmek zorunda oldukları e-arşiv fatura konusuna değineceğiz.

Çıkan tebliğ kapsamında özetle;

    • e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerin 1.03.022 tarihinden itibaren vergi mükelleflerine kesecekleri fatura tutarı günlük 5.000 TL’yi geçmesi durumunda kesecekleri faturaların e-arşiv fatura olması gerekmektedir.

    • Ayrıca yine 01.03.2022 tarihi itibariyle vergi mükelleflerine aynı gün içinde kesilecek fatura tutarı 2000 TL’yi geçmesi durumunda kesilecek faturaların yine e-arşiv fatura olması gerekmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığının e-Belge Portali üzerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı bilgi sistemleri ile entegrasyonu sağlayabilmiş olan özel entegratörler aracılığıyla e-Arşiv Fatura olarak düzenlenecektir.

Siz de on binlerce işletme sahibinin tercih ettiği Negrum ile göndereceğiniz E-arşiv Üstelik ücretsiz yerinizden kalkmadan, 15 dakikada  hızlı ve kolayca kullanabilirsiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Negrum’u 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 509)’NDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SIRA NO: 535)

Yukarıda açıkladığımız değişikliklerin detaylı olarak açıklamasını aşağıdaki tebliğ maddesinde bulabilirsiniz.

MADDE 4 – Aynı Tebliğin “IV.2.4.3. e-Arşiv Fatura Olarak Düzenlenme Zorunluluğu Getirilen Diğer Faturalar” başlıklı bölümünün birinci fıkrasında yer alan “30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi)” ibaresi “5 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından Kanunun 232 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen, işlemin gerçekleştiği yıla ait, fatura düzenleme zorunluluğuna ilişkin tutarı)” şeklinde değiştirilmiştir.

2022 yılına ait fatura düzenleme zorunluluğu tutarının 2000 TL olduğunu hatırlatmak isteriz.
Tüm değişikliklerin yer aldığı Resmi Gazete’ye ulaşmak için tıklayınız.

e-Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

Özetleyecek olursak; GİB Portal üzerinden kesebileceğiniz gibi Negrum gibi özel entegrasyon hizmetlerini kullanan firmalar aracılığıyla da hızlı ve kolayca kesebilirsiniz üstelik ücretsiz.